Położne środowiskowe
Położna środowiskowa – nie tylko w ciąży i po porodzie.
Położna środowiskowa wspiera i pomaga kobietom na każdym etapie ich życia. Każda kobieta może skorzystać z prawa do bezpłatnej opieki położnej środowiskowo-rodzinnej, jeśli jest ubezpieczona w ramach umowy NFZ.
Zgodnie ze Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej pacjentka w ciąży ma prawo wyboru położnej środowiskowej niezależnie od rejonizacji. Kobieta powinna zgłosić się do wybranej położnej w okresie od 21. tygodnia ciąży. Realizowane przez nią spotkania edukacyjne mogą odbywać się:
- raz w tygodniu pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży
- dwa razy w tygodniu powyżej 32. tygodnia ciąży (zgodnie z rozporządzeniem Prezesa NFZ nr 105 z dn. 5.11.2008 r.).
Opieka położnej w ramach edukacji przedporodowej pozwala rozwiać wątpliwości dotyczące zmian zachodzących w ciąży, ma na celu przygotować ciężarną do porodu oraz wprowadzić mentalnie w świat macierzyństwa. Ważnym elementem w edukacji przedporodowej jest również wspólne stworzenie planu porodu – dokumentu uwzględniającego potrzeby i oczekiwania ciężarnej co do przebiegu porodu, gdy już przyjdzie na to czas.
W ramach wizyt poporodowych położna opiekuje się mamą, jak i dzieckiem w okresie połogu – zajmuje się doradztwem w zakresie karmienia piersią, wspiera w trakcie niezrozumiałych przez mamę „huśtawek nastroju” oraz rozwiewa wątpliwości dotyczące opieki nad nowym członkiem rodziny. Położna POZ realizuje wizyty patronażowe do ukończenia 2. miesiąca życia, a następnie przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce POZ.
W ramach umowy NFZ położna rodzinna realizuje w formie wizyt domowych opiekę pielęgnacyjną nad kobietą po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej. Świadczenie udzielane jest na podstawie skierowania wystawionego od lekarza specjalisty, w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego lub lekarza z przychodni.