Dla Kobiet
Ginekologia jest dość szerokim pojęciem, obejmującym zarówno profilaktykę, jak i leczenie różnych dolegliwości w obrębie piersi oraz żeńskich narządów rozrodczych. Profilaktyka ginekologiczna skupia się przede wszystkim na wykonywaniu okresowych badań diagnostycznych. Podczas wizyty u lekarza ginekologa kobieta jest również poddawana wywiadowi lekarskiemu, w którego trakcie specjalista pyta o datę pierwszej miesiączki (tzw. menarche), datę rozpoczęcia ostatniej menstruacji, średnią długość cyklu i o to, czy jest on regularny. Pacjentka powinna poinformować lekarza ginekologa o ewentualnym występowaniu upławów, krwawień, swędzenia czy bólu w okolicy narządów rodnych. Pierwsze badanie ginekologiczne powinno być wykonywane około 16 – 17 roku życia, a zwłaszcza wtedy, gdy kobieta rozpoczęła już współżycie bądź towarzyszą jej nieprzyjemne dolegliwości, np. bardzo bolesna menstruacja bądź bóle dolnej części jamy brzusznej niezwiązane z krwawieniem miesięcznym. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie szeregu badań diagnostycznych.
Ginekologia – badania diagnostyczne
Kontrolne badania ginekologiczne powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz w roku. Oprócz wywiadu lekarskiego obejmują:
cytologię, czyli wymaz pobierany z błony śluzowej szyjki macicy (pierwsze ok. 25 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia). Badanie powinno być wykonywane raz w roku;
USG dopochwowe – co najmniej raz w roku, przy czym najlepszy moment na badanie przypada na kilka dni po zakończeniu menstruacji;
USG jamy brzusznej – wykonywane wówczas, gdy pacjentka nie rozpoczęła jeszcze współżycia. Tego typu badanie służy także do określenia prawidłowości w rozwoju płodu – w czasie trwania ciąży powinno być wykonywane co najmniej 3 razy;
USG 3D/4D – badanie umożliwia przestrzenne zobrazowanie płodu. Powinno być wykonywane powyżej 18. tygodnia ciąży;
USG piersi – optymalnym momentem do przeprowadzenia tego badania ginekologicznego jest pierwsza faza cyklu. Badanie powinno być wykonywane raz w roku.
Ginekologia estetyczna i położnictwo
Prężnie rozwijającą się dziedziną jest ginekologia estetyczna. Ta gałąź medycyny stanowi połączenie chirurgii estetycznej oraz ginekologii, która pozwala na korektę wyglądu żeńskich zewnętrznych narządów płciowych. Jest ona kierowana głównie do tych kobiet, które po porodzie borykają się z deformacjami warg sromowych. Ginekologia estetyczna pozwala skorygować przerost tych struktur, które niekiedy utrudniają normalne funkcjonowanie, np. chodzenie. Gabinety ginekologii estetycznej oferują labioplastykę obejmującą korektę warg sromowych mniejszych, ale również inne zabiegi, np. hymenoplastykę, lifting pochwy czy liporedukcję.
Dziedziną mocno powiązaną z ginekologią jest położnictwo, zajmująca się prawidłowym przebiegiem ciąży, porodu oraz okresu połogu.
Ceny
- Wizyta prywatna + USG ginekologiczne200 zł
- Cytologia50 zł
- Cytologia płynna100 zł
- USG 4D300 zł
- Nagranie CD100 zł